Dísznövény, kert dekoráció - tanácsok szövegesen és videón!

Csíráztatás otthon - palánta vetési és ültetési tanácsok+videó!

2015/01/30. - írta: fitoland

palanta_neveles1.jpg

Bár a kertünkben még a tél az úr és a zöldségekkel teli veteményes még messzi álomnak tűnik, de a szorgos hobbikertészek már elkezdhetik kedvenc növényeinek magjait elvetni. A palántáról nevelt növények több héttel korábbra hozzák a szüretet ugyanis a palánta akkor kerül ki a szabadba, amikor már edzettebb fejlődési szakaszban van. Bár a zöldségek, virágok palántáit előnevelve is megvásárolhatók, de a hobbikertészek gyakran nevelnek saját palántákat.

A palántanevelés első lépése a magvetés. Ehhez választhatunk boltban vásárolt magokat, melyeknek minőségét a magokat forgalmazó cég szavatolja és növényvédő szerrel (csávázó anyaggal) van bevonva, mely megelőzi az esetleges fertőzéseket. Bölcs döntés lehet, kertészeti árudák, kipróbált vetőmagjait vásároljuk meg. Használhatjuk továbbá az előző évben szüretelt, kedvelt növényfajtáink begyűjtött magjait is, melyeket érdemes vetés előtt 0,3% -os gombaölő szerbe (Dithane M-45) áztatni. Egyes magokat (zöldborsó, bab) vetés előtt áztatni kell erről a csomagoláson tudunk meggyőződni.

Fontos a vetéshez használt talaj jó megválasztása is. Amennyiben nem boltban vásárolt, kifejezetten palántázáshoz kevert, fertőtlenített földet használunk, lazítsuk tőzeggel, vagy perlittel, melyek a földünk lazításán kívül a víztartó képességét is javítja.

A vetéshez töltsük fel 6-10cm laza, morzsás földdel az edényünket és nedvesítsük meg. Szórjuk el egyenletesen a magokat a felületen, majd szórjuk meg finoman földdel. Az elszórt magokból vidám mintákat, feliratokat is szórhatunk melyeket a kibújó palánták „elővarázsolnak” nekünk, vagy gyermekeinknek.

Mikor a magoncok kihajtottak, tegyük világos helyre és csökkentsük a hőmérsékletet 16-24 fokra. Ha a magoncok elérik a két lombleveles állapotot, ültessük szét őket egyenként. Ehhez jól áztassuk fel a talajt és ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb gyökérsérülést okozzunk. A palántázáshoz használt ültető közeg laza, morzsás szerkezetű legyen.

Ha a palántáink egyik napról a másikra kidőlnek, elrothadnak, valószínű, hogy palántadőlést okozó gombabetegség a baj forrása. Ezt fertőtlenített cserepekkel és boltban vásárolt, fertőzésmentes földdel előzhetjük meg.

A magvetés, palántanevelés felelősségteljes munkafolyamataiba vonjuk be gyermekeinket is. Egy saját cserépben neveljenek ők is palántát, vagy vizes vattán csíráztassanak magokat, kövessék figyelemmel, hogyan lesz egy kicsiny magból erős, szép terméssekkel teli növény. Legyen így az év egyik első kertészeti munkája tanulással teli, játékos családi program.

Minden hobbikertésznek sikeres kertészkedést kíván a Fitoland csapata!

Palánta nevelés otthonunkban - tanácsok videón!

A csíráztatásról, magvetésről és palántanevelésről beszél Gáfor Gergely kertészmérnök.

 

A videó tartalma:
- A palántázás technikája - hogyan vessünk?
- föld sterilizálása, házilagos föld fertőtlenítés
- Milyen vetőmagot vegyünk, hogyan állapítsuk meg minőségét?
- Mi az a csávázott mag, miért jó?
- Mikor érdemes magot vetni?
- Milyen földbe vessünk?
- Hová vessük a palántát?
- Milyen helyre, milyen hőmérsékleti és egyéb környezetbe ültessük a palántát?
- Milyen gyakran öntözzük a palántát?

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://fitoland.blog.hu/api/trackback/id/tr957123503

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása